Mimo dynamicznej automatyzacji i robotyzacji produkcji na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, długo wyczekiwanym rozwiązaniem były roboty, z którymi człowiek mógłby bezpieczniej współpracować we wspólnej przestrzeni. Dotychczas przy klasycznych robotach taka współpraca była mocno ograniczona. Teraz, kiedy roboty kolaborujące (z ang. collaborative robots – COBOTS) są już dostępne, konieczne jest zbudowanie świadomości u kadry technicznej w zakresie zasad ich bezpiecznej integracji i użytkowania. W trakcie szkolenia przestawimy Państwu aspekty formalne i techniczne bezpieczeństwa cobotów w aplikacjach przemysłowych.
Program:
Dzień 1
Blok 1: miejsce robotów współpracujących w przemyśle
1. Podstawowe informacje dotyczące aplikacji zrobotyzowanych.
2. Charakterystyka trybu współpracy i cobotów.
3. Wymagania prawne przy integracji robotów i cobotów.
Blok 2: ocena i redukcja ryzyka
4. Ocena i redukcja ryzyka dla stanowisk z cobotami.
5. Wymagania techniczne bezpieczeństwa przy integracji cobotów.
Dzień 2
Blok 3:
6. Przykładowa aplikacja 1 – przeprowadzenie procesu oceny ryzyka.
7. Przykładowa aplikacja 1 – przeprowadzenie procesu oceny ryzyka.
8. Przykładowa aplikacja 3 – przeprowadzenie procesu oceny ryzyka.
Blok 4:
9. Możliwości parametryzacji safety UR, na co warto zwrócić uwagę
Czas trwania:
Szkolenie odbywa się w godzinach 9:00 – 13:00 (I dzień) i 9:00 – 12:30 (II dzień)
Grupa docelowa:
- służby utrzymania ruchu (automatycy, elektrycy, mechanicy),
- służby BHP,
- konstruktorzy i projektanci maszyn,
- technolodzy, mistrzowie i brygadziści produkcji,
- inspektorzy pracy.
Prowadzący:
Mgr inż. Mariusz Głowicki – Dyrektor Operacyjny Elokon Polska, absolwent Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, konstruktor systemów bezpieczeństwa w firmie ELOKON Polska Sp. z o.o. Kilkuletnie doświadczenie w projektowaniu, wdrażaniu i certyfikacji systemów bezpieczeństwa w kraju i za granicą. Zakres jego działalności to również ocena ryzyka i zgodności maszyn. Realizował projekty m. in. dla klientów z sektora energetyki, branży spożywczej, budowlanej, AGD i automotive. Autor wielu artykułów w wydawnictwach branżowych. Współpracuje z działającym przy PKN Komitecie Technicznym nr 50 ds. Automatyki i Robotyki Przemysłowej. Posiada certyfikat kompetencji UDT-CERT w dziedzinie bezpieczeństwa funkcjonalnego (nr. certyfikatu: UDT-CERT/B FUNK/I/88/15).
Mgr inż. Michał Stankiewicz
Absolwent wydziału automatyki i robotyki Politechniki Gdańskiej. Zatrudniony w ELOKON na stanowisku Kierownik Oddziału Warszawa.
Posiada ponad 10 letnie doświadczenie jako projektant systemów sterowania w obszarze maszynowym, specjalista ds. automatyki, specjalista ds. bezpieczeństwa maszyn.
Specjalizuje się w: doradztwie w zakresie systemów sterowania związanych z bezpieczeństwem, budowie i programowaniu rozproszonych systemów sterowania związanych z bezpieczeństwem, implementacji wymagań dyrektywy maszynowej 2006/42/WE oraz narzędziowej 2009/104/WE do układów sterowania maszyn oraz budowy bezpiecznych maszyn i linii produkcyjnych wraz z automatyzacją produkcji, posiada wiedzę w zakresie autonomicznych wózków samojezdnych AGV i wymagań technicznych bezpieczeństwa przy budowie aplikacji z wykorzystaniem robotów kolaborujących.
Trener i wykładowca od 2017: szkolenia i warsztaty z budowy systemów sterowania związanych z bezpieczeństwem oraz wymagań technicznych bezpieczeństwa przy budowie aplikacji z wykorzystaniem robotów kolaborujących i autonomicznych wózków samojezdnych AGV.
Obszar zainteresowań: Nowatorskie rozwiązania w przemyśle.
Szkolenia można realizować wariantowo w wymiarze czasowym: jedno-, dwu- i trzydniowym.
Oferujemy również szkolenia wewnętrzne, dedykowane tylko pracownikom Państwa firmy